Skuteczność

Skuteczność

Najczęściej ludzie przychodząc na coaching chcą być bardziej skuteczni, konsekwentni i chcą realizować swoje cele.
Największą trudnością jest bycie skupionym, konsekwentnym w swoim celu.
Aby pomóc osobom działać skutecznie Stephen R. Covey wydał książkę „7 nawyków skutecznego działania ‘’
Od początku książki Stephen Covey kładzie niezwykły nacisk na coś, co nazywa etyką charakteru. Skupia ona swoją energię na wewnętrznej przemianie, zanim przyjdą zewnętrzne zwycięstwa. I już z tego zdania można by było napisać artykuł jednak chciałabym przybliżyć Ci dziś nawyki z owej książki. Jest wysoce prawdopodobne, że wspomogą Cię one w codziennym życiu. Nawyki to nasze odruchowe sposoby reagowania. Często „uruchamiają się” nawet bez naszej wiedzy i zgody. Badacze z University Collage w Londynie. W 2009 roku postanowili sprawdzić ile naprawdę trwa wykształcenie nowego nawyku. W badaniu wzięło udział 96 studentów, którzy wybrali po jednym nowym zwyczaju, który chcą wykształcić. Obserwacje trwały 12 tygodni. Na postawie wyników obliczono, że średni czas wykształcenia nowego nawyku to 66 dni – nie 21! Cyfra 66 to jednak wynik uśredniony, ponieważ wynosił od 18 do 254.’

1️. Bądź proaktywny.
Ile czasu ludzie spędzają, narzekając? A ile radząc innym, co mają robić, gdy tamci o te rady nie pytali? Ile naszej energii marnuje się na rozważania i rozmowy o rzeczach, które się nigdy nie wydarzą lub nie mamy na nie żadnego wpływu. Dlatego wniosek jest taki: Skup się na rzeczach, na które masz wpływ. Deleguj zadania bo sam nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego.

2. Zaczynaj z wizją końca.
Gdy brakuje jasnego obrazu tego, co chcę się osiągnąć, spędza się dużo czasu, zastanawiając się nad kolejnymi działaniami, tworząc skomplikowane plany, a później frustrując się, bo rzeczywistość odbiega od założonego ideału. Wizja pozwala ustalić czy to naprawdę to o czym marzysz. Pozwala rozplanować działanie na mniejsze etapy i weryfikować czy idzie się w dobrą stronę.

3. Rób najpierw to, co najważniejsze.
Ustalanie priorytetów zaoszczędza nam czas. Wówczas wiemy, które zadania musimy wykonać jako pierwsze, co może poczekać, a które z nich można delegować. Nie marnuj swojego czasu i energii na rzeczy mało istotne. 

4.Myśl w kategoriach win-win.
Konflikty należy rozwiązywać a nie dolewać oliwy do ognia. Im wcześniej to zrozumiemy tym lepiej dla wszystkich interesariuszy. Wiele naszych osiągnięć zależy od wspólnych wysiłków i zaangażowania innych. Działając razem, możemy, osiągnąć więcej i zapewne szybciej. W tym rozwiązaniu ” traktujemy innych na równi, z szacunkiem i sprawiedliwie. Ten styl działania prowadzi do satysfakcji obu stron, a co za tym idzie, budowania zaufania i pogłębiania wzajemnych relacji, niezbędnych w budowaniu biznesu.

5. Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany. Słuchaj uważnie rozmówcy.
Słuchając można usłyszeć wszystkie potrzeby klienta, pracownika, wspólnika. Jest to kluczowe aby dobrać odpowiednie rozwiązania. Trudno jest nie nakładać własnego filtra przekonań lub doświadczeń. Lepiej dopytać co osoba ma na myśli zamiast zakładać z góry, że myśli o tym co Ty. Umiejętność słuchania ludzi otwiera ich na Ciebie i w efekcie ułatwia Ci utrzymanie pozytywnych relacji oraz pozyskania kompana czy klienta.

6. Synergia.
Razem można zdziałać więcej. Kreatywność i otwartość pozwalają odkrywać nowe możliwości. Kiedy pracujemy w zespole warto korzystać z umiejętności innych zarówno do poszerzania własnych horyzontów jak i wyciskania z zespołu pełnego potencjału. Każdy z nas jest specjalistą w innej dziedzinie i nikt z nas nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego.

7. Ostrzenie piły (regeneracja i odpoczynek).
Zadbaj o czas na odnowę fizyczną, duchową, umysłową, emocjonalną. Jeśli Tobie zabraknie siły, nikt inny Ci jej nie da. Musisz we własnym zakresie pamiętać o odpoczynku. Bez tego ani rusz. Przeciążony organizm przestaje produkować nowe pomysły, jest osłabiony, częściej ulega infekcjom. Najlepszym co możemy dla siebie zrobić, to zainwestować w siebie a tym jest m.in. właśnie czas na regenerację.

Mam nadzieję, że te 7 nawyków pomoże Ci w drodze do Twojego sukcesu, celu. Książka Coveya jest jedną z najbardziej cenionych publikacji w temacie rozwoju osobistego. Dzięki tym sprawdzonym nawykom dziesiątki milionów ludzi udoskonaliły swoje życie i funkcjonowanie swych organizacji.